istanbul Karabük arası 2012 Ford Focus 1.6 dizel yakıt tüketimi

İstanbul Avrupa Yakasından başlayan yolculuğumuz Karabük'ün tarihi ilçesi Safranbolu 'da sonlanmıştır. İstanbul'dan fullediğimiz depomuzu 425 Km'lik yolculuğumuz sonrasında tekrar fullemek için istasyona yanaştık aracımız 85 Liralık mazot aldı.

8 kişi gerçekleştirdiğimiz yolculuğumuz da araç içi ağırlık fazla , klima açık ve sürekli olarak 140 - 150 km hızla seyiretsekte 198 kuruş gibi cüzi bir miktara yolculuk etmeyi başardık.

MarkaModelYılMotorGüçOrtalama HızAraç içi AğırlıkAlınan YolYakıt TüketimiKm'deMevsimKlima
FordFocus20121.6 Dizel95 HP120 - 150 km/h600 kg425 km5.6 Lt / 100 km20 KuruşKışAçık

Uzun yolda yakıt tüketimini düşürmek için tüyolar
  • Kullanıcımız kış değil de yaz mevsiminde yolculuk etmiş olsaydı 100 km 'de ortalama yakıt tüketimi en azından 0.3 litre fark edecekti. 
  • Klima da kapalı olduğunu düşünürsek , klimanın araç üzerinde yakıt tüketimine etkisi 0.2 - 0.4 litre arasında değişmektedir. 
  • Ortalama hızı 120 - 150 km/h gayet yüksek ve yakıt tüketimini arttıran en birinci etkenlerden birisidir. 120 'nin altında seyredilen yolculuklarda 100 km 'de yakıt tüketimine etkisi 1 litreyi bulmakta hatta geçmektedir. 
  • Araç  içi ağırlık 8 kişi ile birlikte ve bagaj ağırlığı ile 600 kg 'ı bulmuştur. Araç içi ağırlık daha düşük olsaydı yakıtı doğrudan etkileyecekti.
  • Bu tavsiyeler göz önüne alınırsa yakıt tüketimi 5.6 Litre'den 4.5 Litre'ye düşecekti. 

Bilgilendirme

Ne Yakar? Veri Tabanında bulunan tüm bilgiler tamamen kullanıcılarından alınan yakıt tüketim değerleri doğrultusunda hazırlanmış olup firmaların yayınladığı; gerçeği yansıtmayan yakıt değerlerine ASLA başvurulmamıştır. Yakıt değerinin yanlış yazıldığını düşündüğünüz aracı, menü de bulunan Şikayet Et kısmından bildiriniz. Yardımcı olmak için menü de bulunan Veri Girişi kısmından Marka ve Modellerin yakıt tüketim değerlerinin girişini yapabilirsiniz.


 

En Çok Arananlar

Son Güncellemeler