Kış Aylarında Arabanın Yakıt Tüketimi

Kış aylarında mı araba daha çok yakar, yaz aylarında mı daha çok yakar? 
Arabam kışın ne yakar, yazın ne yakar bu sorunun cevabını neyakar.net farkı ile sizlere sunuyoruz. Kış aylarında araçlarımızın daha çok yaktığını iddia ederiz. Yeni çalıştırdığımız aracımızın motoru soğuk havanın da etkisi ile ısınmakta güçlük çekecektir. Motor için ideal sıcaklık 90 derecedir. Hararet göstergesinde araçlarımızın 90 derecede sabitlendiğini göreceksiniz. Hararet gibi ekstra durumlar haricinde araçlar kendileri için 90 derece olan sıcaklıklarda sabitlenir.

Kış aylarında soğuk havanında etkisi ile motor ideal sıcaklığına ulaşması için geçen süre uzayacağı için bu süre içerisinde aracımız daha çok yakmaktadır. Örneğin eviniz ile işiniz arasındaki mesafe 5-6 km ise kış aylarında arabanızın şehir içi ortalama yakıt değerlerinin yüzde 15-20 artış gösterdiğine şahit olabilirsiniz.

Uzun mesafelerde ise; motor 90 derece sıcaklığına ulaştıktan sonra dış ortamdaki düşük sıcaklıktan etkilenmesi minimum düzeye düşecektir. Örneğin 20-25 km'lik yolculuklarda aracınızın yaz aylarına göre daha düşük yakıt tükettiğini görebilirsiniz.

Uzun lafın kısası;

Motor ideal sıcaklığına ulaşana kadar kış aylarında daha çok ideal sıcaklığa ulaştıktan sonra ise kış aylarında daha az yakıt tüketecektir. Bunun sebebi kış aylarında motorun ideal sıcaklık düzeyine erişmesi soğuk havadan kaynaklı olarak daha güç olacaktır. Yaz aylarında ise motor ideal sıcaklığa sıcak havanında etkisi ile daha erken ulaşır.Motor ısınmaya devam edeceği için fan vb. elektronik aksamların devreye gireceği için yakıt sarfiyatı da buna paralel olarak artış gösterecektir.

Yaz aylarının vazgeçilmezi olan klimanın da yakıt tüketimine ortalama olarak yüzde 10 oranında artış etkisi bulunmaktadır.

Bilgilendirme

Ne Yakar? Veri Tabanında bulunan tüm bilgiler tamamen kullanıcılarından alınan yakıt tüketim değerleri doğrultusunda hazırlanmış olup firmaların yayınladığı; gerçeği yansıtmayan yakıt değerlerine ASLA başvurulmamıştır. Yakıt değerinin yanlış yazıldığını düşündüğünüz aracı, menü de bulunan Şikayet Et kısmından bildiriniz. Yardımcı olmak için menü de bulunan Veri Girişi kısmından Marka ve Modellerin yakıt tüketim değerlerinin girişini yapabilirsiniz.


 

En Çok Arananlar

Son Güncellemeler